מידע מקצועי ומאמרים

החשיבות של התחדשות עירונית ב-2023

התחדשות עירונית ופינוי בינוי בגבעתייםהשבר הסורי-אפריקאי הוא שבר טרנספורמציה המסמן את הגבול בין הלוח האפריקאי ללוח הערבי. מערכת שבר זו הייתה אחראית לפעילות טקטונית משמעותית בטווחי זמן גיאולוגיים. השבר הוא חלק ממערכת בקעים מזרח אפריקאית גדולה יותר, המשתרעת מהמשולש הרחוק באתיופיה ועד לקצה הצפוני של הים האדום. יחסי הגומלין המורכבים לאורך קו שבר זה הביאו להיווצרות בקע הירדן, הכולל את ים המלח והכנרת.

כמו כן נוכחותו של השבר הסורי-אפריקאי היוותה בשנים האחרונות סיבה משמעותי להתחדשות עירונית בישראל, במיוחד באזורים השוכנים לאורך קו השבר. מבנים ותשתיות ישנים יותר עשויים שלא לעמוד בתקני בטיחות סיסמיים מודרניים, מה שהופך אותם לפגיעים לנזקי רעידות אדמה. פרויקטים של התחדשות עירונית באזורים אלה אמורים לתת עדיפות לטכניקות בנייה עמידות בפני רעידות אדמה ולחדש מבנים קיימים. תוכניות של התחדשות עירונית, נועדו לענות בדיוק על הצרכים האלו ולמנוע אסון בעת רעידת אדמה.

הובלה של יזמים ומוסדות ממשלתיים

המחויבות של ישראל להתחדשות עירונית בשנת 2023 מודגמת במעורבות יזומה של מוסדות ממשלתיים שונים ויזמים פרטיים כאחד. יוזמות, כמו תכנית המתאר הלאומית להתחדשות עירונית, הוכנסו לייעול וזירוז התהליך בעשורים האחרונים. תוכניות אלה נעשות בגיבוי ממשלתי ומקומי, כשהן לא רק מספקות תמריצים ליזמים אלא גם מבטיחות שמירה על האינטרסים של בעלי הדירות. כתוצאה מכך, פרויקטים של התחדשות עירונית מקבלים תמיכה חיונית והפכו בשנים האחרונות להרבה יותר נגישים לערים ברחבי הארץ.

הטבה גם לבעלי הדירות

ייתכן שבניינים ישנים לא יעמדו בתקני הבטיחות ובחוקי הבנייה הנוכחיים. פרויקטים של התחדשות עירונית כרוכים לעתים קרובות בשיפורים מבניים וחידוש סיסמי, אשר נועדו להבטיח כי בעלי דירות יחיו בסביבות בטוחות יותר. תכונות בטיחות משופרות כוללות מערכות בטיחות אש משודרגות, כניסות מאובטחות וחומרי בניין משופרים שיוכלו להפחית את הסיכון לתאונות ומקרי חירום.

כמו כן התחדשות עירונית בשנת 2023 מביאה גם שפע של יתרונות לבעלי דירות. היתרונות הבולטים ביותר הם החייאת מבנים ושכונות מזדקנים, אשר עוזרת להפיח חיים חדשים בנוף העירוני. באמצעות הריסה ובנייה מחדש של מבנים ישנים, הוספה של קומות וחיזוק מבנים קיימים, בעלי הדירות מקבלים גישה לבתים מודרניים וחסכוניים באנרגיה המצוידים במתקנים חדישים. יתר על כן, התחדשות עירונית מובילה לרוב להגדלת ערכי הנכסים, ומספקת לבעלי הדירות החזר משמעותי על ההשקעה.

זה לא רק רווח כספי

מעבר לרווחים הכספיים, התחדשות עירונית מטפחת איכות חיים משופרת לבעלי הדירות. התחדשות השכונות פירושה תשתיות טובות יותר, הוספה של שטחים ירוקים ושיפור השירותים הציבוריים. בנוסף, התושבים יוכלו להנות מהסיפוק של מגורים בסביבות משודרגות, אסתטית, העונה על צרכים עכשוויים. לא מדובר רק במודרניזציה של מבנים, אלא מדובר בהחייאת קהילות ויצירת מרחבים תוססים שניתן לחיות בהם.

גם שמירה על סביבה

בעידן שבו הדאגות הסביבתיות הן בעלות חשיבות עליונה, התחדשות עירונית ב-2023 היא גם צעד חיוני לקראת קיימות. פרויקטים רבים של התחדשות משלבים טכנולוגיות ועיצובים ידידותיים לסביבה, ומפחיתים את טביעת הרגל הפחמנית של החיים העירוניים. הדבר מתיישב עם המחויבות של ישראל להילחם בשינויי האקלים ובו זמנית להציע לבעלי דירות פתרונות חסכוניים באנרגיה המתורגמים לחיסכון בעלויות לטווח ארוך.

כך למשל פרויקטים רבים של התחדשות עירונית מקפידים על נוהלי בנייה ירוקה והסמכות כגון LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) או המקבילה הישראלית, Green Building Standard (Israel-5281). פרקטיקות אלה מקדמות שיטות בנייה בת קיימא, הכוללות לרוב שימוש בחומרים ממוחזרים או ממקור מקומי, מזעור פסולת ואופטימיזציה של עיצוב הבניין ליעילות אנרגטית. לקריאה נוספת

 

הבטיחו לעצמכם איכות חיים מבית יוסי אברהמי!