מידע מקצועי ומאמרים

תהפוכות בשוק הנדל"ן לאור תהפוכות חברתיות

מחאת הצדק החברתי של הקיץ שעבר, התחילה ממחאה בנושא מצוקת הדיור ומחירי הנדל"ן לקניה ולהשכרה, בעיקר באזורי הביקוש והתפשטה לתחומים רבים נוספים: ליוקר המחייה של המעמד הבינוני ולדאגה לשכבות החלשות. המחאה, שהסעירה את המדינה משך קיץ שלם, הביאה להקמת ועדת טרכטנברג שחלק ממסקנותיה אמורות להביא לתמורות גם בשוק הנדל"ן, אבל נכון לעכשיו, שנה אחר כך, שינוי משמעותי לא נראה באופק.

השפעת המחאה החברתית על שוק הנדל"ן

עוצמת המחאה בקיץ שעבר הכניסה את ענף הנדל"ן לקיפאון. מעט מאוד עיסקאות מכירה בוצעו במהלך הקיץ ובחודשים שלאחריו. הסיבה העיקרית לכך הייתה שמחפשי דירות לקניה החליטו לחכות 'על הגדר' בתקווה לצניחת מחירים. ההאטה בשוק הביאה לבלימה של עליית המחירים. מחירי הדיור שהיו בעלייה משמעותית ועיקבית מאז 2010 קפאו על מקומם. בחודשים שלאחר המחאה דווחו בכלי התקשורת מספר דיווחים לגבי שינויים ברמות המחירים. בחלקם תיאור ירידות מחירים קלות עד בינוניות, באחרים העדר שינוי או המשך עליות קלות. בפועל, מספרים מומחי נדל"ן בסיכום השנה שחלפה מאז אירועי הקיץ, ירידות מחירים היו נקודתיות באיזורים מסויימים ובסך הכל אין ירידת מחירים של ממש, כך שאין טעם להמתין לירידות משמעותיות בתקופה הקרובה.

נדל"ן בישראל – שנה לאחר המחאה

למרות רעידת האדמה שהביאה המחאה החברתית, נדמה ששינוי משמעותי בענף הנדל"ן, במספר התחלות הבנייה וברמות המחירים, רחוק מלהתרחש בתקופה הקרובה. קבלני בניין מציינים שהגבלות שמציבה הממשלה מונעות מהם לפתוח פרויקטים חדשים ולהרחיב את התחלות הבנייה ובעניין זה, למרות תוכניות והבטחות עתידיות של שר השיכון, אין חדשות מסעירות. מומחי נדל"ן מסבירים גם שחשוב להבין שהשוק לא נשלט באופן בלעדי על ידי מבקשי דיור בני מעמד הביניים. בזמן שחלק ממחפשי הדירה מהסוג הזה עדיין מחכים להתפתחויות – משקיעים וקוני דירות יוקרה בתל אביב, תושבי חוץ, ממשיכים להניע את הענף וחלקם בהיקף העיסקאות לא קטן, כך שהענף מוסיף להתקיים, לקנות ולמכור, גם כשמעמד הביניים שואף לגרום להאטה שלו.

הבשורה לסבלניים

מבקשי דירות, קבלנים ואנשי נדל"ן מפנים כולם את האצבע המאשימה לכיוונה של הממשלה. הדרישה של כולם היא למדיניות מסודרת ומכוונת, שתאפשר מענה לצרכי חיפוש הדירות למכירה, רמות המחירים ותכשיר את הקרקע להתחלות בנייה רבות נוספות. למשרד השיכון ולממשלה יש תוכניות כאלה ואם יתנהלו כמתוכנן הן צפויות לשנות את פני הדברים לטובה, אך מדובר בתהליך שיקח כמה וכמה שנים.

שוק הנדל"ן בישראל ספג זעזוע קשה בקיץ שעבר בעקבות מחאת הקיץ. כשנה לאחר מכן, עם כל הרצון הטוב והתקוות לעתיד, שוק הנדל"ן נמצא ללא שינוי משמעותי: המחירים כמעט לא השתנו ולא צפויים להשתנות בטווח הקצר, לכן למי שזקוק לדירה לרכישה בתל אביב או כל עיר אחרת, אין טעם להמתין – התמורות הגדולת בענף יגיעו בעוד מספר שנים.

הבטיחו לעצמכם איכות חיים מבית יוסי אברהמי!