התחדשות עירונית ופינוי בינוי ברמת גן

אחת הדרכים המסורתיות ליצירת ביקוש גבוהה בערים מרכזיות, היא תוכנית להתחדשות עירונית – אשר החלה את דרכה עוד במאה התשעה עשרה ברחבי אנגליה. כיום מונח זה הפך להרבה יותר פופולרי ורחב והשימוש בו נעשה לא רק במדינת אנגליה, אלא בעוד מדינות רחבות ברחבי אירופה והעולם וכמובן בלא מעט ערים מרכזיות בישראל.

התוכנית מציעה דרכים לחידוש המבנים והתשתיות הכוללות מודלים כמו "פינוי בינוי", "תמ"א 38/2", חיזוק תשתיות וכמובן הוספה של יחידות דיור. תוכניות אלו מצאו לעצמן מקום מכובד בערים מרכזיות כמו חיפה, תל אביב ואפילו רמת גן הנהנת מצמיחה מרשימה ונחשבת לאחת הערים המובילות כיום בכל נושא  ההתחדשות עירונית.

איך זה התחיל? התחדשות עירונית רמת גן

רמת גן ממוקמת במיקום אסטרטגי ודרכה ניתן להגיע במהירות אל ערים מרכזיות ברחבי הארץ: תל אביב, בני ברק, גבעתיים ואפילו פתח תקווה. המיקום האסטרטגי הפך את העיר רמת גן למבוקשת לא רק עבור תושבי המרכז, אלא גם עבור תושבי הארץ בכלל, שכן העיר מציעה לא רק מיקום מעולה אלא אפשרויות תעסוקה מגוונות, מוסדות אקדמאיים מצוינים וכמובן מקומות פנאי ובילוי.

הביקוש הגובר השפיע גם על הלחץ להתחלתם של פרויקטים להתחדשות עירונית ברמת גן, כאשר בעשור האחרון הפכה העיר לאחת המובילות בפרויקטים של התחדשות עירונית ובתחומה נבנו כחמישית מסך כל הפרויקטים להתחדשות עירונית בארץ. כל אלו הובילו גם להקמה של גוף מנהלי אשר יוכל לחבר בין היזמים, התושבים וכמובן העירייה ובכך לסנכרן בין כל הגופים ולייעל את העבודה סביב הפרויקטים השונים.

המספרים והשינוי הקטן התחדשות עירונית רמת גן

על פי דוחות ממשלתיים, העיר רמת גן התירה בנייה עבור כמעט 10,000 יחידות דיור לביצוע פרויקטים שונים של התחדשות עירונית, כאשר היתרים להגדרה הכללית של התחדשות עירונית כללו מ-2005 ועד 2020 9,600 דירות. מבין כל אלו ניתנו כמאה היתרים לפרויקט של חיזוק ועיבוי אשר כללו בתוכם כ3,000 יחידות דיור.

לצד זאת, נעשו בעיר גם פרויקטים של פינוי-בינוי, כאשר עד לסוף שנת 2020 הוענקו 4 היתרים לקונסטלציה זו של פינוי בינוי/הריסה ובניה, והם כללו קרוב ל1,000 יחידות דיור חדשות. למרות קצב הבנייה הגבוה וההיענות לביקוש הגובר, החליטה עיריית רמת גן לבטל את מדיניות התכנון והבנייה באפריל של שנת 2021 ורק לאחר התערבות של בית המשפט העליון אושרה מדיניות חדשה לתמ"א 38 בעיר רמת גן.

מדיניות חדשה והמספרים הכלולים בה

המדיניות החדשה של עיריית רמת גן כוללת התייחסות אל פרטים שונים באזורי הבנייה: כך למשל הפיקה עיריית רמת גן הגדרה למה היא תוספת מ"ר לכל דירה, מה הוא שטח דירה מינימלי בפרויקטים הנעשים בבנייה מחודשת ועוד הגדרות שונות. כמובן שלצד כל אלו לעיריית רמת גן ניתנת הבחירה לקבוע את מספר היחידות ואת אופי הבנייה, על פי תנאים סביבתיים, איכות התכנון, תנאי המגרש וכמובן שטחי יחידות הדירות החדשות.

אי לכך, פרויקטים חדשים קורמים עור וגידים בשנה וחצי האחרונות והם הממוקמים באזורים מרכזיים, החל מרחובות ז'בוטינסקי ועד לגדות נהר הירקון. פרויקטים אלו אמורים לכלול מעל ל500 יחידות דיור חדשות. יחידות אלו ייהנו ברובן גם ממרכזים מסחריים חדשים, ממגדלי קומות בני 20 עד 24 קומות ובסך הכל יהרסו מעל ל150 יחידות דיור וותיקות.

פרויקטים פינוי בינוי רמת גן

פרויקטים מובילים ברמת גן

אחד הפרויקטים המעניינים המוקמים ברמת גן בימים אלו, הוא לא אחר מאשר הפרויקט של חברת אנגלאינווסט התחדשות עירונית. פרויקט זה הינו פרויקט בוטיק של חיזוק והוספה של יחידות, בו ניתן לרכוש דירות של בין 3-5 חדרים במיקום מצויין ברחוב "דב פרידמן 28" השקט אשר דרכו ניתן להגיע אל מרכז הבורסה בקלות, אל הרכבת הקלה וכמובן אל העיר תל אביב ללא כל מאמץ.

פרויקט נוסף ולא פחות מרשים ממוקם ברחוב "בית גפן חרות 22", בו אמור להיבנות בניין מגורים לאחר הריסה ולכלול כ38 דירות חדשות. כל דירה תהנה ממפרט עשיר, חניה לכל דירה וכמובן יתרון מגורים ענק לגור באחת מעשרת שכונות היוקרה בישראל. האכלוס בפרויקט זה עתיד להיות למאי 2024 כאשר נותרו לרכישה דירות גן 3 חדרים ודירות 5 חדרים אחרונות.