מידע מקצועי ומאמרים

שכונת כוכב הצפון תל אביב

אפשר לומר כי כבר מקום המדינה היה ביקוש יחסית גבוה לשכונות שנמצאות מצפון לנחל הירקון בתל אביב. שכונות אלו שהיום כבר מהוות מעל ארבעים אחוזים משטח העיר היו מאז ומתמיד שכונות פרבריות, כלומר שכונות שמצד אחד מחוברות לעיר עצמה אך מצד שני אינן חלק אינטגרלי מההמולה וממרכז תל אביב עצמה או הערים המחוברות אליו כגון רמת גן ובני ברק. השכונות האלו אוכלסו על ידי אנשים בעלי ממון מה שהביא להתחזקות התדמית היוקרתית שלהן המתוייגת בכללות כצפון תל אביב. השכונות הללו תפקדו מאז ומתמיד כיחידות נפרדות לטוב ולרע והופרדו לשכונות צפון תל אביב המזרחיות, ממזרח לאיילון והמערביות ממערב לאיילון.

שכונת כוכב הצפון בתל אביב היא אחת מהשכונות הצפון מערביות כמו גם שכונת רמת אביב, נווה אביבים, רמת אביב ג, רמת אביב החדשה, אפקה, נופי ים, צוקי אביב ותוכנית ל. מדובר בשכונה הצמודה לנמל תל אביב המאופיינת בבניינים גבוהים יחסית של שמונה עד שתים עשר קומות לצד בתים פרטיים ובניינים נמוכים יותר. בשכונה מתגוררים כחמש אלף תושבים ופועל בה בית ספר יסודי ממלכתי בשם כוכב הצפון שנבנה כמבנה אקולוגי ירוק לצד אולם ספורט מקורה. האטרקציה הגדולה ביותר בשכונה היא כנראה ללא ספק פארק גן כוכב הצפון, פארק בגודל 9 דונים החוצה את השכונה ממזרח למערב. הפארק  מאובזר במתקני ספורט ומתקני משחק לילדים ובבריכת נוי עם מזרקה.

השכונה מדורגת בעשירון העליון במדדים הכלכליים החברתיים השונים ובשנת 2019 הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה דירגה את השכונה במקום הרביעי בין השכונות המבוססות בישראל כאשר מרבית התושבים בה הם אקדמאיים העוסקים במקצועות חופשיים. למרות שממוצע הנפשות בדירה דומה לממוצע בעיר עם כ2 נפשות וקצת לדירה עדיין השכונה מאופיינת בקרוב ל20% ילדים ונוער.

מומחי נדל"ן נוטים להגדיר את השכונה כשכונה טובה אך גם ככזו שטרם התרוממה כראוי, כנראה בגלל גודל הדירות הגדול מהממוצע בשכונה שמתאים מאוד למשפחות ומצד שני מהעדר מוסדות חינוך בשכונה. אך נראה כי בחמש השנים האחרונות כתוצאה משינוי בתכנון העירוני ובניית בית הספר עלו רמות הביקושים בשכונה ובהתאם גם מחירי הדירות. היתרון הגדול של השכונה הוא שנותרו בה לא מעט עתודות קרקע שנוצלו כמעט במלואן בשנים האחרונות.

הבטיחו לעצמכם איכות חיים מבית יוסי אברהמי!